درک متقابل

 

دوران زندگی در خوابگاه جزء اوقات هیجان آور و خاطره انگیز دختران دانشجو و کارمند می باشد. در این دوران تغییرات تازه­ای برای دختران و والدینشان روی می­دهند. آن­ها علاوه بر آماده شدن برای یک زندگی حرفه ای، با چالش های متفاوت برای یادگیری درباره­ خود و دنیای اطرافشان رو به رو می شوند .زندگی خوابگاهی، فرصت های زیادی را برای برخورد­ها و ارتباطات  با افرادی از فرهنگ­های مختلف را فراهم می­کندو و در آن نوعی یادگیری غیررسمی جهت آمادگی و رفتن به مراحل بالاتر زندگی وجود دارد. همان طور که در مطالب گذشته عنوان کردیم در این قسمت می خواهیم بدانیم جهت سازگاری با افراد مختلف (از فرهنگ­های مختلف) باید از چه ویژگی­هایی اخلاقی و رفتاری برخوردار باشیم .و یا اینکه تلاش کنیم در دوران مهیج زندگی در خوابگاه چه ویژگی­های مثبتی را جهت تعالی و رشد هرچه بیشتر خود به وجود آوریم.

 

 به طور مثال در مواجه شدن برای حل مشکلات شیرین دوستانه در خوابگاه­ها اولین ویژگی اخلاقی که باید در خود به وجود آوریم ایجاد «حس همدلانه» است. به طوری که وقتی با دختران دیگر ساکن در خوابگاه وارد یک مشکل و چالش شدیم. به دور از هر گونه غرض­ورزی و با درکی همدلانه درباره موضوع مورد نظر بحث و گفت و گو کنیم. و سعی کنیم خود را به جای طرف مقابل قرار دهیم و با شنیدن نظرات یکدیگر جهت حل مساله به وجود آمده  اقدام کنیم. شاید در اوایل سکونت در خوابگاه برخوردی چنین همدلانه و همراه با حس همدلی برای دخترانی که به تازگی از محیط گرم و صمیمی خانواده جدا شده­اند کمی سخت به نظر برسد. اما به مرور باید برای تقویت این حس در خود  تلاش کنیم.

 

و این  چنین است که «درک متقابل» یکی از مهارت های بین فردی است که جزء مهارت های زندگی اجتماعی می باشد. هم ذات پنداری، درک احساس دیگران و درک دیدگاه ها در نحوه­ی مدیریت امور از مصادیق درک متقابل به شمار می رود. دختران ساکن در خوابگاه در این زمینه، باید احساس خوبی داشته باشند و آن را زمینه ساز فضای همدلی، عطوفت، از خود گذشتگی و کنار آمدن با یکدیگر بدانند. و این خوابگاه است  که فرصت تمرین  و تلاش برای یادگیری چنین مهارت­هایی را در دختران به وجود می­آورد و آن­ها را برای زندگی هرچه بهتر و ایده­ال در آینده فراهم می­کند.

 

 

برای ایجاد حس همدلانه  بین خود و هم اتاقی­های ساکن دراقامتگاه باید چند مهارت­های ارتباطی را در خود تقویت کنیم. دارا بودن مهارت­های ارتباطی لازمه زندگی اجتماعی و مشترک است. این مهارت­ها ضمن گسترش حیطه ارتباطی و شبکه حمایت اجتماعی موجب تحکیم هرچه بیشتر روابط بین شما با دیگر اقامتگران می­شود.  و در نهایت سازگاری شما با همه ساکنین اقامتگاه تسهیل شده و با عادات، ویژگی­ها،علایق و تفاوت­های یکدیگر آشنا شوید و بهتر بگوییم خود را در آینه هم اتاقی­هایتان می­بینید. تعدادی از مهارت­های لازم برای یک ارتباط موثر در زیر فهرست شده­اند.

 

 

 • مهارت خوب گوش دادن و خوب شنیدن
 • در ارتباطاتتان خود را نه بالاتر و نه پایین­ تر نشان ندهید.
 • بیان خواسته­ های خود به صورت شفاف
 • نگاه کردن به طرف مقابل حین صحبت کردن با همدیگر درباره مسائل مختلف خوابگاه و اتاق
 • دیدن مسائل  از دیدگاه افراد مختلف  و توانایی درک مسائل از دیدگاه­های مختلف
 • حفظ آرامش و احترام به یکدیگر جهت حل مسائل زندگی جمعی در خوابگاه
 • مخالفت نمودن به شیوه مناسب
 • دیگران را دوست داشته باشید و علاقه خود را به دیگران نشان دهید.
 • در دوستی­ هایتان افراط و تفریط نکنید
 • به نظرات دیگران راجب خود فکر کنید و آن را مورد موشکافی قرار دهید
 • مواظب رفتار­های غیر کلامی خود در ارتباط با دیگران باشید ، چرا که این رفتارها به شدت سو تفاهم زا است.