فواید زندگی در خوابگاه

سبک زندگی افراد ساکن در خوابگاه متمایز با سبک زندگی آنان در پیش از ورود به خوابگاه از لحاظ امور معمولی در زندگی روزمره آنان است. همچنین این سبک زندگی متمایز با افرادی است که ساکن در خوابگاه نیستند .

 

 

 

به همین نسبت، این تمایز بین سبک های مختلف زندگی به ویژه در قبل و بعد از ورود به خوابگاه، مستلزم تغییرات بنیادین در برخی از امور معمولی و بدیهی انگاشته شده در زندگی روزمره افراد خواهد بود. منظور از امور معمولی و روزمره، اموری هستند که ما آنها را بدیهی می انگاریم و چندان در مورد آنها به تفکر نمی پردازیم. اکثر افراد به اشکال مشابهی زندگی روزمره را تجربه می کنند که جریان عادی زندگی روزمره را نه تنها به معنای عرفی آن بلکه به معنای مشترکات آن برای غالب افراد- هر چند نه همه- معمولی می سازد .

 

 

تغییرات در سبک های زندگی در بیشتر موارد با مقاومت مواجه می شود و ممکن است باعث بروز برخی ناهنجاری ها در میان افراد شود. اما به طور کلی  درکنار همین تغییرات و مقاومت­ها زندگی در خوابگاه حاوی نکات مفید و ارزشمندی در زندگی افراد است، که در زیر به  شرح و تفصیل یکی از فواید بسیار مهم زندگی در خوابگاه برای دنیای پر از تلاطم امروز می پردازیم. و این چیزی نیست جز یادگیری اجتماعی و یادگیری مشارکتی.

 

 

  در دنیای پر از تغییر و تحول امروز، مهارت هایی چون مسأله گشایی، ارتباط اثربخشی، کارآفرین بودن، فناوری اطلاعات و ارتباطات، و به طور کلی، مدیریت بهینه زندگی فردی و شغلی و همچنین داشتن هنر مديريت ارزش افزوده، از ضروریات هر فرد محسوب می شود. بنابراین، در تمامی مشاغل برای برخورداری از این مهارت ها، ارزش قائلند و از دانش آموختگان انتظار می رود که بتوانند زندگی خود را مدیریت و بر مشکلات غلبه کنند و در برنامه ریزی های زندگی و انجام فعالیت های روزمره، فعالیت های خود را در قالب کار گروهی به منظور تحقق اهداف مشترک و قابل توجه، هماهنگ سازند.

 

یادگیری گروهی به عنوان یک روش مباحثه، جایگاه ویژه ای دارد که از طریق پویایی گروهی، نظریه و عمل را در هم آمیخته و روش موثر یاد گیری که بر عمل و تجربه متکی است را به وجود می آورد.

 

 

خوابگاه محیطی است که  امکان یادگیری مشارکتی را فراهم می آورد. بودن در خوابگاه به معنی دوری از خانواده و  روابط قبلی فرد است، هرچند ممکن است محیط خوابگاه مشکلاتی را بر فرد تحمیل کند،  اما از سویی دیگر، این امکان وجود دارد که محیط خوابگاه به دلیل حضور افراد همسان و جو علمی حاکم بر آن، برای فرد یک منبع حمایتی باشد. عواملی چون ارتباطات افقی بین افراد، مشارکت آنها در اتحادیه ها و انجمن های دانشگاهی، حمایت های اجتماعی، روانی و مالی می تواند زمینه های قابلیت های روانی افراد خوابگاهی به عنوان سرمایه های اجتماعی، ارتقا دهد. خوابگاه های دانشجویی در دانشگاههای معتبر جهان ابزاری برای رشد دانشجویان محسوب می شوند و چنین دانشگاه هایی بر ایجاد محیطی تأکید می ورزند که افراد بتوانند فرصت بیشتری به یادگیری و تحقیق اختصاص دهند.

 

 

امروزه دیگر خوابگاه دانشجویی را باید به مثابه نماد کوچکی از یک جامعه مدرن در نظر گرفت. جامعه ای که اجتماع آن را دانشجویانی تشکیل می دهند که نیازها و توقعاتشان با نیازهای جامعه در هم تنیده است. مدیریت چنین جامعه ای به برنامه ریزی دقیق و همه جانبه نگر نیاز دارد.

 

 

 

از طریق یادگیری، انسان مجددا خود را خلق می کند. به کمک یادگیری انسان قادر به انجام کارهایی است که پیش از آن، هیچگاه برایش عملی نبوده است. یادگیری ظرفیت انسان را افزایش داده و به او کمک می کند که بخشی از فرآیند تأثیر گذار محیط خود باشد. در دنیای امروز با به وجود آمدن مشاغل جدید در جامعه، نیاز به ایجاد محیط های یادگیری غیررسمی بیش از پیش احساس می شود. برنامه های رسمی و متداول در کلاس ها و مدارس بیشتر متوجه پرورش حافظه و به کار بستن قوای ذهنی افراد است و به رشد جنبه های عاطفی و اجتماعی افراد توجه چندانی ندارد ، بر این اساس اکتفا کردن به آموزش و یادگیری مبتنی بر مطالب سازماندهی شده، غیر منطقی است و حلال مشکلات زندگی افراد در آینده نیست. یادگیری غیر رسمی به فعالیت های آگاهانه افراد در محل کار اشاره دارد که در نتیجه آن دانش و مهارت های حرفه ای آنها رشد می کند و آزادی ایجاد تغییرات را، به دست می آورند. بنابر این، افراد به نوعی از یادگیری علاقه دارند که آزادی عمل کافی داشته باشند و همیشه بتوانند بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده نمایند و ضرورت استفاده از آن با چارچوب های کلاسی  ومحدودیت های آن همراه نشود.

 

 

 

امروزه استفاده از واژگانی مانند آموزش توسط همسالان، ارزیابی توسط همسالان، یادگیری توسط همسالان و حمایت توسط همسالان، بسیار رایج شده است. شیوه یادگیری در گروه کوچک، ابزاری است که در راستای پرورش فعالیت های دانشجویی و تقویت یادگیری مشارکتی می تواند نقش بسزایی ایفا کند.یادگیری فعالی که درک عمیق تری از موضوع برای یادگیرنده به وجود می آورد و در طول زمان، پایداری بیشتری دارد.

 

گروه های همسان در آموزش عالی موجب تقویت مهارت های ارتباطی، پاسخگویی، احترام، حل تضاد و تعهد می شوند و افراد در یادگیری تجربی و مشارکتی زمینه را برای رشد خود و دیگران فراهم می کنند یادگیری مشارکتی شیوه ای از یادگیری است که در آن پویایی، خلاقیت، تعامل و وابستگی مثبت به هم گره می خورد و فرد در عین تمایل به جمع، به خودجوشی می پردازد و زمینه رشد خود و دیگران را فراهم می کند.

 

 

یادگیری مشارکتی در مقایسه با یادگیری انفرادی، معلومات بیشتر و عمیق تری را در اختیار شاگردان قرار می دهد.در نتیجه یادگیری مشارکتی بزرگترین فایده زندگی در خوابگاه محسوب می شود . اما زندگی در خوابگاه فواید دیگری هم دارد که  در ادامه بحث­های آینده به آن ها نیز خواهیم پرداخت.