معیارهای انتخاب خوابگاه مناسب

در میان نیاز­های افراد، جان پناه از بنیادی­ترین آن­ها محسوب می­شود، اما اهمیت مسکن به طور عام و"خوابگاه"به طور خاص، به این خاطر نیز هست که وجودش می­تواند احساسی از امنیت به خاطر اقامت گزیدن در"خوابگاه" ایجاد کند. خوابگاه­ها علیرغم اهمیت بالایی که در نظام آموزش عالی به خود اختصاص داده است، همچنین به عنوان یکی از نمونه­های حوزه رفاه و نیاز­های افراد نیز تلقی می گردد.

 

 رفاه  هر جامعه نشان دهنده  توجه به شان و انسانیت افراد و همبستگی آن جامعه است.یکی از مهم­ترین مسائل رفاهی دانشجویان، مسائل خوابگاه­های آنان است.جوانان به ویژه دختران از خانه و از کنار خانواده با تمام روابط عاطفی و معنوی در حساس­ترین سال­های زندگی جدا می­شوند تا برای ادامه تحصیل به دانشگاه بپیوندند. آمارها نشان می­­دهد که این مساله به دو جهت برای دانشجویان دختر اهمیت بیشتری دارد. نخست از این جهت که نقش جنسیتی آن­ها در خانواده به نسبت پسران حاکی از اهمیت بیشتر و تجربه کمتر جداشدن از خانواده دارند. دختران و خانواده­شان که عناصر مقوم خانواده محسوب می­شوند هر دو نگران ایامی هستند که در خوابگاه به سر می­برند. دوم اینکه، به سبب  افزایش میزان دانشجویان دختر از سال 1378 تاکنون و ادامه این روند مساله خوابگاه­های دختران هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی مورد توجه خاص قرار گرفته است.

 

معیارها و ملاک هایی برای انتخاب خوابگاه مناسب:

امنیت خوابگاه

کیفیت محیط خوابگاه

دسترسی به خدمات حمل و نقل عمومی

دسترسی به مکان های تفریحی

عملکرد سرپرست و برخورد مسئولین با مشکلات زندگی در خوابگاه

سیاست و مقررات خوابگاه

 

 

 

 در ادامه به بررسی خوابگاه مهستان بر اساس این معیارها میپردازیم:

 

 

امنیت خوابگاه

خوابگاه مهستان  در خیابان آفریقا ، یکی از مناطق بسیار خوب شهر تهران قرار دارد.  این ناحیه به دلیل وجود نهاد­ها، موسسات و شرکت ­های معتبر دولتی و خصوصی از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

دسترسی به خدمات حمل و نقل عمومی

دسترسی به ایستگاه­ اتوبوس­های سریع السیر( ایستگاه نیایش)، نزدیکی بسیار به اصلی ترین خیابان شهر تهران یعنی خیابان ولیعصر که دسترسی به مراکز خرید و ایستگاه های مترو در تهران را بسیار آسان می­کند.

 

دسترسی به مکان های تفریحی

دسترسی بسیار آسان به امکانات تفریحی جهت گذراندن اواقات فراغت نظیر پارک ملت و سینما ملت از مزایای  قابل توجه خوابگاه مهستان است.

(محیط خوابگاه با داشتن دو حیاط فضای دلبازی را برای اقامتگران به وجود آورده است.)

 

مسئولین خوابگاه با داشتن سال­ها تجربه در اداره کردن امورات خوابگاه، ایجاد قوانین بسیار مناسب جهت افزایش رضایت ساکنین از زندگی جمعی و گروهی و مشارکت دادن خود اقامت گران و مشورت با اقامتگران برای اداره کردن هرچه بهتر امورات خوابگاه فضای بسیار دلگرم کننده و دوستانه­ای برای ساکنین خوابگاه به وجود آورده­ اند.

 

لازمه زندگی جمعی و گروهی ایجاد قوانین و مقررات مناسب است . خوابگاه دخترانه مهستان  ضمن درک زندگی گروهی و جهت رعایت حال اقامتگران  دارای قوانین بسیار مناسبی است.  از این جمله می ­توان به قوانین رعایت نظافت در محیط اشاره کرد که  بهداشتی و تمیز بودن محیط خوابگاه و در نتیجه  افزایش معیارهای سلامت اقامتگران خوابگاه را به همراه دارد.

 

 در نهایت به نظر می­رسد که سیاست رفاهی در خوابگاه­های دخترانه موقعی موثر است که پاسخگوی نیازها و انتظارات واقعی آن­ها و خانواده­هایشان باشد. این امر تا حد زیادی به میزان انطباق برنامه­های رفاه خوابگاه­ با نیاز­های دانشجویان دختر ارتباط پیدا می­کند، همچنان که در رفاه یک خانواده نمی­توان تنها به سرپناه فیزیکی یک خانه توجه کرد بلکه امنیت روحی و معنوی آن نیز باید جز اولویت­های برنامه ریزی قرار گیرد. خوابگاه مهستان با در نظر گرفتن چنین نیازی، مشورت با اقامتگران در اداره امور خوابگاه را برای خود برگزیده است و با این شیوه  گامی در جهت امنیت روانی اقامتگران برداشته است.

مري گفت:
عالي
مري گفت:
عالي
Sara گفت:
مرررسی بابت فضای خوب و تمیزتون و مدیریت عالیتون
مولوی گفت:
عالی بود ممنون