معیارهای انتخاب خوابگاه مناسب

در میان نیاز­های افراد، جان پناه از بنیادی­ترین آن­ها محسوب می­شود، اما اهمیت مسکن به طور عام و"خوابگاه"به طور خاص، به این خاطر نیز هست که وجودش می­تواند احساسی از امنیت به خاطر اقامت گزیدن در"خوابگاه" ایجاد کند. خوابگاه­ها علیرغم اهمیت بالایی که در نظام آموزش عالی به خود اختصاص داده است، همچنین به عنوان یکی از نمونه­های حوزه رفاه و نیاز­های افراد نیز تلقی می گردد.

 

 رفاه  هر جامعه نشان دهنده  توجه به شان و انسانیت افراد و همبستگی آن جامعه است.یکی از مهم­ترین مسائل رفاهی دانشجویان، مسائل خوابگاه­های آنان است.جوانان به ویژه دختران از خانه و از کنار خانواده با تمام روابط عاطفی و معنوی در حساس­ترین سال­های زندگی جدا می­شوند تا برای ادامه تحصیل به دانشگاه بپیوندند. آمارها نشان می­­دهد که این مساله به دو جهت برای دانشجویان دختر اهمیت بیشتری دارد. نخست از این جهت که نقش جنسیتی آن­ها در خانواده به نسبت پسران حاکی از اهمیت بیشتر و تجربه کمتر جداشدن از خانواده دارند. دختران و خانواده­شان که عناصر مقوم خانواده محسوب می­شوند هر دو نگران ایامی هستند که در خوابگاه به سر می­برند. دوم اینکه، به سبب  افزایش میزان دانشجویان دختر از سال 1378 تاکنون و ادامه این روند مساله خوابگاه­های دختران هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی مورد توجه خاص قرار گرفته است.

 

معیارها و ملاک هایی برای انتخاب خوابگاه مناسب:

امنیت خوابگاه

کیفیت محیط خوابگاه

دسترسی به خدمات حمل و نقل عمومی

دسترسی به مکان های تفریحی

عملکرد سرپرست و برخورد مسئولین با مشکلات زندگی در خوابگاه

سیاست و مقررات خوابگاه

 

 

 

 در ادامه به بررسی خوابگاه مهستان بر اساس این معیارها میپردازیم:

 

 

امنیت خوابگاه

خوابگاه مهستان  در خیابان آفریقا ، یکی از مناطق بسیار خوب شهر تهران قرار دارد.  این ناحیه به دلیل وجود نهاد­ها، موسسات و شرکت ­های معتبر دولتی و خصوصی از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

دسترسی به خدمات حمل و نقل عمومی

دسترسی به ایستگاه­ اتوبوس­های سریع السیر( ایستگاه نیایش)، نزدیکی بسیار به اصلی ترین خیابان شهر تهران یعنی خیابان ولیعصر که دسترسی به مراکز خرید و ایستگاه های مترو در تهران را بسیار آسان می­کند.

 

دسترسی به مکان های تفریحی

دسترسی بسیار آسان به امکانات تفریحی جهت گذراندن اواقات فراغت نظیر پارک ملت و سینما ملت از مزایای  قابل توجه خوابگاه مهستان است.

(محیط خوابگاه با داشتن دو حیاط فضای دلبازی را برای اقامتگران به وجود آورده است.)

 

مسئولین خوابگاه با داشتن سال­ها تجربه در اداره کردن امورات خوابگاه، ایجاد قوانین بسیار مناسب جهت افزایش رضایت ساکنین از زندگی جمعی و گروهی و مشارکت دادن خود اقامت گران و مشورت با اقامتگران برای اداره کردن هرچه بهتر امورات خوابگاه فضای بسیار دلگرم کننده و دوستانه­ای برای ساکنین خوابگاه به وجود آورده­ اند.

 

لازمه زندگی جمعی و گروهی ایجاد قوانین و مقررات مناسب است . خوابگاه دخترانه مهستان  ضمن درک زندگی گروهی و جهت رعایت حال اقامتگران  دارای قوانین بسیار مناسبی است.  از این جمله می ­توان به قوانین رعایت نظافت در محیط اشاره کرد که  بهداشتی و تمیز بودن محیط خوابگاه و در نتیجه  افزایش معیارهای سلامت اقامتگران خوابگاه را به همراه دارد.

 

 در نهایت به نظر می­رسد که سیاست رفاهی در خوابگاه­های دخترانه موقعی موثر است که پاسخگوی نیازها و انتظارات واقعی آن­ها و خانواده­هایشان باشد. این امر تا حد زیادی به میزان انطباق برنامه­های رفاه خوابگاه­ با نیاز­های دانشجویان دختر ارتباط پیدا می­کند، همچنان که در رفاه یک خانواده نمی­توان تنها به سرپناه فیزیکی یک خانه توجه کرد بلکه امنیت روحی و معنوی آن نیز باید جز اولویت­های برنامه ریزی قرار گیرد. خوابگاه مهستان با در نظر گرفتن چنین نیازی، مشورت با اقامتگران در اداره امور خوابگاه را برای خود برگزیده است و با این شیوه  گامی در جهت امنیت روانی اقامتگران برداشته است.

مري گفت:
عالي
مري گفت:
عالي
Sara گفت:
مرررسی بابت فضای خوب و تمیزتون و مدیریت عالیتون
مولوی گفت:
عالی بود ممنون

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره موبایل یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات