خوابگاه و پانسیون ارزان در تهران

 

زندگی در تهران که بزرگترین شهر ایران محسوب می شود، در مقایسه با شهرهای کوچکتر، دشوار است. بزرگ و پرجمعیت بودن کلان شهرهایی مانند تهران، سبب تحمیل هزینه های اضافی زیادی بر مردم می شود. البته پارامترهای متفاوتی بر هزینه زندگی در تهران تأثیر گذار هستند. زندگی در قسمت های به اصطلاح” بالای شهر” در مقایسه با قسمت های ” پایین شهر” بسیار اختلاف دارد. این اختلاف قیمت از اقلام خوراکی گرفته تا پوشاک و مسکن را در بر می گیرد. به طوری که برای کارمندهای عادی و مشاغل آزاد معمولی، زندگی در قسمت های شمال تهران تقریبا غیرممکن می باشد، زیرا درآمد موجود، پاسخگوی هزینه های تحمیل شده، نخواهد بود.

 

درآمد و هزینه ها:

برای دانشجویان و شاغلینی که از شهرهای دیگر به تهران می آیند تحمل این هزینه ها کار آسانی نیست. به ویژه اگر در دانشگاه ها و موسسات معتبر و دولتی مشغول به تحصیل یا کار نباشند، بی شک مجبور به صرفه جویی و برنامه ریزی های دقیق برای دخل و خرج خود هستند. هزینه های اصلی مانند هزینه تحصیلات، مسکن، خوراک، حمل و نقل و… برای این دسته از افراد که در تهران اقامت دارند، می تواند سرسام آور باشد. به همین دلیل دانشجویان و شاغلینی که به دلیل رسیدن به موقعیت های بهتر، به تهران نقل مکان کرده اند، مجبور خواهند بود به دنبال مکان هایی برای اقامت باشند که بتوانند از پس هزینه آن بربیایند. البته جست و جو برای یافتن یک مکان با قیمت پایین و مناسب برای افرادی که اقتصادی تر عمل می کنند به معنای ایجاد یک پس انداز برای پرداختن به برنامه ها و کلاس های آموزشی، خرید پوشاک مناسب، غذای بهتر و… می باشد

دقت در انتخاب

برخلاف تصور عمومی، ارزان بودن همواره به معنی بد بودن چیزی نیست. شما می توانید دو کالای کاملأ یکسان با کیفت مشابه را از دو نقطه مختلف تهران، با دو قیمت کاملأ متفاوت خریداری کنید. این کار تنها مستلزم صرف وقت و حوصله می باشد. مسکن به عنوان ضروری ترین نیاز انسان به ویژه در یک شهر غریب، می تواند بیشتر هزینه ماهیانه را به خود اختصاص دهد. در شهرهای بزرگی مانند تهران با یک جست و جوی دقیق می توان پانسیون، خوابگاه یا اقامتگاه هایی را یافت که با امکانات و سرویس های مشابه، قیمت های متفاوتی را پیشنهاد می کنند. به همین دلیل پانسیون های ارزان صرفأ به معنی پانسیون های کم کیفیت نیستند. امروزه به دلیل بالا بودن هزینه ها، حتی دانشجویانی که در دانشگاه های سراسری پذیرفته می شوند، بابت رزرو یک خوابگاه معمولی با حداقل امکانات، هزینه های بالایی را پرداخت می کنند و این سبب شده است حتی این دانشجویان به دنبال اجاره و اقامت در پانسیون ها باشند تا با پرداخت قیمت مشابه، از امکانات و آزادی عمل بیشتری برخوردار باشند.

 

پانسیون ارزان

بیشتر پانسیون های  در تهران باید از امکاناتی مانند اتاق مطالعه، سالن های ویژه غذاخوری، اتاق تلویزیون، وای فای و … برخوردار باشند که اکثر آنها، اجاره را ماهیانه حساب می کنند. خوابگاه در مقایسه با پانسیون، شباهت بیشتری به خانه دارد، زیرا از نظر جمعیت متعادل تر از پانسیون می باشد و دسترسی به اتاق نشیمن مشترک، آشپزخانه، حیاط خلوت و … برای ساکنین آن، بیشتر است.